Z Maryją wierzymy w Kościół Chrystusowy

Utworzono: 05-08-2023

W ostatnich dniach lipca 1941 r. św. Maksymilian M. Kolbe zgłosił się na śmierć głodową w zamian za jednego z więźniów obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Na pamiątkę tej ofiary rycerze Niepokalanej z całej Polski zbierają się w Niepokalanowie - miejscu uświęconym jego pracą i modlitwą - aby wspólnie czuwać na modlitwie. Ogólnopolski Dzień Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej organizowany jest od 1979 r. w Niepokalanowie w ostatni weekend lipca z inicjatywy śp. br. Innocentego M. Wójcika. Nasza wspólnota Rycerstwa Niepokalanej działająca przy parafii Św. Franciszka z Asyżu w Ostródzie również dołączyła do tych uroczystości w liczbie 8 osób.

A wszystko rozpoczęło się o godzinie 10.00 Zawiązaniem wspólnoty przez o. Ryszard M. Żuber, Prezes Narodowy MI. pod hasłem: Z Maryją wierzymy w Kościół Chrystusowy. Kolejnym punktem programu była Eucharystia, której przewodniczył J. E. Ks. Bp  Leszek Leszkiewicz z Tarnowa, na zakończenie Mszy Świętej dokonaliśmy na nowo Aktu poświęcenia się Niepokalanej - całej oprawie towarzyszyły sztandary wszystkich wspólnot .

Ciekawym punktem programu była konferencja z ks. Tadeuszem Soboń, salezjaninem z Japonii, który 50 lat był misjonarzem i wiele lat spędził w klasztorze franciszkanów konwentualnych w Nagasaki - jest to klasztor, który ocalał po zrzuceniu bomby atomowej. Pamiętajmy że to właśnie św.  Maksymilian założył w Japonii Rycerstwo Niepokalanej - co w u wczesnych latach było prawie cudem .

Udało się nam także podjechać do pobliskiej miejscowości Szymanów. Jest tam pałac, który powstał na przełomie XVIII i XIX wieku i należał do Sanguszków, a potem do innych słynnych rodów. Na początku XX w majątek Szymanów wraz z pałacem kupiły na swą siedzibę Siostry Niepokalanki.  Z wielkim trudem udało im się sprowadzić do Szymanowa cudowną figurę Matki Bożej Jazłowieckiej. Posąg naturalnej wielkości wykonany jest z białego karraryjskiego marmuru. W Szymanowie jest też drugi, zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – pochodzi z XVII wieku, ale przebudowany został znacznie na początku XX wieku. 

Bogu wszechmogącemu oraz Niepokalanej niech będą dzięki za ten przepiękny wyjazd do Niepokalanowa. 

Rycerka Beata Białowąs

 

Z Maryją wierzymy w Kościół Chrystusowy grafika
Z Maryją wierzymy w Kościół Chrystusowy grafika
Z Maryją wierzymy w Kościół Chrystusowy grafika
Z Maryją wierzymy w Kościół Chrystusowy grafika